Serce pompuje krew do tętnic, które rozprowadzają ją po całym organizmie. Każdy skurcz serca powoduje wyrzut krwi do naczyń krwionośnych. Ciśnienie krwi powstaje w drodze rozciągnięcia ścian tętnic krwią wyrzucaną przez serce. Wzrost ciśnienia oznacza wyższe obciążenie dla serca. Nadciśnienie tętnicze, powszechnie nazywane wysokim lub podwyższonym ciśnieniem krwi, to schorzenie charakteryzujące się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym.
Nadciśnienie tętnicze stanowi główny czynnik ryzyka chorób i zgonów w Europie, odpowiadając za niemal jedną czwartą (24%) zgonów i 13% przypadków niepełnosprawności 2019 roku. Podwyższone ciśnienie krwi to istotny czynnik ryzyka zgonów z powodu chorób układu krążenia oraz poważnych obciążeń zdrowotnych. Nadciśnienie tętnicze często nie daje zauważalnych objawów, przez co pozostaje niewykryte. Tym samym pierwsze objawy kliniczne mogą wystąpić jako poważne zdarzenia, jak zawał serca lub udar, o potencjalnie katastrofalnych skutkach. Około 33% osób z nadciśnieniem w Europie nie jest świadomych swego stanu, a kontrola bywa suboptymalna nawet wśród osób z jego rozpoznaniem.
Ciśnienie krwi podaje się jako dwie wartości liczbowe. Pierwsza liczba (ciśnienie skurczowe) oznacza ciśnienie w naczyniach krwionośnych podczas skurczu serca. Druga liczba, czyli ciśnienie rozkurczowe, wskazuje ciśnienie w naczyniach krwionośnych w okresie między kolejnymi skurczami, kiedy serce napełnia się krwią. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się na podstawie dwóch odrębnych pomiarów, gdy średnia wartość ciśnienia: skurczowego ≥140 mmHg, i/lub rozkurczowego ≥90 mmHg. .
Do obniżenia ciśnienia krwi może przyczynić się modyfikacja diety, rezygnacja z tytoniu, ograniczenie ilości spożywanego alkoholu i zwiększenie aktywności fizycznej. U niektórych osób nadciśnienie tętnicze utrzymuje się jednak pomimo modyfikacji stylu życia i wówczas lekarz może zalecić stosowanie jednego lub więcej leków. Optymalne docelowe ciśnienie krwi może się wahać zależnie od współistniejących schorzeń. U większości osób dąży się do uzyskania odpowiednich dla danego pacjenta wartości ciśnienia krwi.
W celu kontroli ciśnienia krwi przepisuje się różne leki z różnych grup, o różnych mechanizmach działania.